Petri Dishes
- (1)
- (62)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (5)
- (1)
- (10)
- (6)
- (3)
- (19)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (19)
- (11)
- (4)
- (1)
- (29)
- (5)
- (4)
- (1)
- (7)
- (10)
- (124)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (90)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (23)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (13)
- (105)
- (2)
- (10)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences TPP(R) tissue culture dishes | 240EA
TPP(R) tissue culture dishes | 240EA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Chemglass Life Sciences Petri Dish, 100 x 15mm, Non Treated, Sterile
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Petri Dish, 100mm, Non Treated, Sterile, Case of 500
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ted Pella Inc 35 x 10mm, PELCO Clear Wall Glass Bottom Dishes (Glass 22mm), Sleeve/20
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear Wall Glass Bottom Dishes in individual Sterile Blister Packs or Bulk Sterile Sleeves of 20.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Electron Microscopy Sciences Petri Dishes; Open with One Hand Without Absorbent pads
A 50x9 mm petri dish design that is easily opened with one hand, yet closes to a tight seal by its unique double rim. Specimen samples are preserved until you are ready to analyze them. Humidity remains locked in. When loaded with a 47 mm absorbent pad, it is ideal for drying coated grids, removing water from grids that are supporting sections. Dishes sterilized by gamma radiation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Chemware D1069545 PFA Petri Dish, 100 x 15 mm, 100 mL, 1/Pk
Ideal for contamination-free biological applications. Features an inert, nonstick, noncontaminating surface. Lids not included. Autoclavable.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
USA Scientific Inc 60 x 15 mm PS petri dish
60 x 15 mm polystyrene stackable petri dish, 20/sleeve, 500/case
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ PYREX™ VISTA™ Glass Culture Dishes
Flat, clear dishes withstands repeated sterilization—wet or dry
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Color | Clear |
| Closure Material | Glass |
| Closure Included | Closure Included |
Corning™ 100 x 15mm Polystyrene Petri Dishes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Ideal for microbiology examination either by surface plating or plate pouring techniques
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 100 mm |
| No. per Case | 500 |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
United Scientific™ Disposable Petri Dishes PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Disposable Petri Dishes offer high clarity and strength.
Parter Medical Products™ Specialty Space Saver Petri Dishes
Engineered for optimum flatness to provide uniform agar thickness
Fisherbrand™ Petri Dishes with Clear Lids
Polystyrene, radiation-sterilized dishes are easy to handle with just one hand
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 15 mm |
| Packaging | Sleeve |
| Material | Polystyrene |
| Vent | Yes |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Petri Dishes with Clear Lid
Science Education
A science education product.
A science education product.
Feature a new and improved design and packaging
Fisherbrand™ Petri Dishes with Clear Lid
Science Education
A science education product.
A science education product.
Feature a new and improved design and packaging.
Corning™ VISTA™ Petri Culture Dishes
Science Education
A science education product.
A science education product.
Flat, clear dishes feature beaded edges for greater mechanical strength.
| Shape | Round |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Soda Lime Glass |
| Edges | Beaded |
United Scientific™ Disposable Petri Dish PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Disposable petri dishes that offer clarity and strength.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 15 mm |
| Type | Petri Dish |
| Shape | Circular |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Quantity | 10 Pk. |
| Well Count | 1 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Height (English) | 0.6 in. |